16.3.2020 12:10:15

DŮLEŽITÉ INFORMACE - OPATŘENÍ

Dle opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 10.3.2020 s účinností od 11.3.2020 bude ZŠ Rokytnice nad Rokytnou od pondělí 16.3.2020 uzavřena. Opatření zakazuje osobní přítomnost žáků při vzdělávání nebo studiu. Opatření se týká také školní družiny. Opatření platí do odvolání. Rodiče a žáci budou průběžně o dalším postupu informováni prostřednictvím webových stránek ZŠ Rokytnice nad Rokytnou http://www.zsrokytnicenr.cz/cs

Potvrzená Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy) bude vydávána v kanceláři školy od pondělí 16.3.2020 od 7.00 do 15.00 hod., případně po telefonické domluvě tel. 774 493 631 v jiném čase.

Od úterý 17.3.2020 bude z důvodů nepřítomnosti dětí v MŠ a jejich omluvení do odvolání uzavřena MŠ Rokytnice nad Rokytnou.

Uzavřeny zůstávají i sportovní zařízení TJ Sokol a 1. SK Rokytnice a dětská hřiště na Sokolské zahradě a v MŠ Rokytnice nad Rokytnou.

V návaznosti na aktuální situaci prevence šíření koronaviru nabízíme službu nákupu potravin s donáškou našim starším spoluobčanům. Zájemci ať prosím kontaktují Úřad městyse Rokytnice na tel. čísle:  568 882 635, případně zástupce farní charity na tel. čísle: 724 804 786. 

Zubní lékař MUDr. Štěpek – neordinuje do odvolání.

Omezení provozní doby Úřadu městyse Rokytnice nad Rokytnou:

Pondělí a středa: 8.00 – 11.00 hodin

Praktické informace v souvislosti s vyhlášením celostátní karantény (zdroj iDnes, 16.3.2020)

Co vláda vlastně oznámila?

Vláda v neděli 15. března 2020 před půlnocí vyhlásila celorepublikovou karanténu. Tím zakázala volný pohyb osob na veřejnosti. Opatření platí na osm dní, od půlnoci z 15. na 16. března do 6 hodin ráno v úterý 24. března.

Jak bude celostátní karanténa vypadat?

Vláda chce minimalizovat kontakt mezi lidmi. Ti se tak nově smí pohybovat venku jen v případě, že jdou do práce či nakoupit potraviny a další nezbytně nutné prostředky.

Mezi další výjimky patří nezbytné cesty za rodinou nebo blízkými a návštěvy lékaře. Povolené je také využívání nezbytných bankovních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot, cesty potřebné k zajištění základních potřeb pro jiné, či cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí.

Poslední výjimka platí pro ty, kteří se venku pohybují při výkonu povolání, například policisty, řidiče MHD nebo kurýry. Výjimkou je také pobyt v přírodě či účast na pohřbech.

Vláda nařizuje co nejvíce omezit kontakty s ostatními. Dále v usnesení doporučuje zaměstnavatelům, aby pokud možno nechali zaměstnance pracovat z domova, podporovali dovolené a placené volno a pozastavili činnosti, které nejsou nezbytné pro provoz.

Ve veřejných prostorech pak vláda lidem doporučuje zachovávat na veřejnosti odstup alespoň dva metry od ostatních a platit kartou.

Jak bude fungovat hromadná doprava?

Vnitrostátní hromadnou dopravu žádné omezení nečeká. Vláda naopak zvažuje její posílení. Premiér Andrej Babiš to odůvodňuje tak, že je nutné, aby se všichni mohli dostat do zaměstnání. Omezení množství spojů by pak vedlo k bližšímu kontaktu mezi cestujícími, což by zvýšilo riziko nákazy.

O čem ještě vláda v neděli rozhodla?

Orgány veřejné moci, jako jsou městské úřady, finanční správa či třeba soudy, musí nově omezit styk s veřejností na pondělí a středu, a to maximálně na tři hodiny.

Vláda také schválila návrh ministerstva financí na prominutí všech pokut a správních poplatků spojených s pozdním podáním daňového přiznání. V praxi se tak termín podání daňového přiznání pro fyzické i právnické osoby posunul na 1. července. Vláda také nebude první tři měsíce po květnovém startu 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb dávat pokuty za opožděnou registraci.

Vláda nařídila hejtmanům a pražskému primátorovi určit školy, kde bude vykonávána péče o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž rodiče jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie či zdravotníků.

Ruší se také modré zóny ve městech.

Budou v době karantény otevřené obchody?

Vláda v noci z pátku na sobotu zakázala provoz restaurací a obchodů, kromě těch s potravinami, lékáren, drogerií, čerpacích stanic či prodejen zboží denní potřeby. Opatření platí od soboty 14. března 2020 od 6 ráno a potrvá deset dní. Výjimku mají provozovny zajišťující například jídlo pro zaměstnance. 

Obchody s potravinami, lékárny a drogerie však budou podle Babiše otevřeny vždy, i kdyby byla přijata ta nejvíc restriktivní opatření.

Nově se zákaz nevztahuje na na opravy silničních vozidel, odtahy vozidel, prodej náhradních dílů dopravních prostředků, prodej zahrádkářských potřeb, pokladní prodej jízdenek, lázeňská zařízení, květinářství, pohřební služby, výdej a prodej zdravotnických prostředků či výdejny produktů.

Naopak se nově zakazuje poskytování ubytovacích služeb s výjimkou lázeňských a školských ubytovacích zařízení, provoz autoškol či alternativních taxislužeb a samoobslužných čistíren a prádelen. Zavřít musí i prodejny s elektrospotřebiči.

Vláda také výrazně omezila volný prodej nebaleného pečiva. Musí být zajištěn mimo jiné tak, aby se u odběrného místa neshromažďovali lidé.

Jaké sankce hrozí za porušení karantény?

Vláda nepředpokládá, že by lidé karanténu porušovali. Jaké sankce hrozí za její porušení, její zástupci neuvedli. Upozorňují, že k žádným policejním represím nedojde. Dříve však hovořili o možné sankci o výši až 3 milionů korun.

Kde všude už byla celoplošná karanténa nařízena?

Karanténu pro celou zemi vyhlásila v úterý už například Itálie. Lidé smí ven jen s vyplněným autocertifikátem, ve kterém je napsaný důvod a účel vycházky. Tento dokument může vyplnit i policista. V případě, že jej u sebe dotyčný nemá, hrozí mu pokuta. Dekret se dá podle italského premiéra Giuseppeho Conte shrnout do věty „zůstaňme všichni doma“.

DŮLEŽITÉ!!! Pokyny k povinné karanténě pro občany vracející se ze zahraničí 

Tisková zpráva Kraje Vysočina


 

S ohledem na skutečnost, že by mohlo dojít k milné interpretaci o nařízení karantény informujeme občany o jejich povinnostech související s návratem ze zahraničí. POVINNÁ karanténa platí pro všechny, kteří se do ČR vrací ze všech 18 rizikových oblastí: Čína, Jižní Korea, Írán, USA, Japonsko z evropských států Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Velká Británie, Norsko, Dánsko, Řecko a Francie (upozornění: v čase se tento seznam může měnit, zda se vracíte z rizikové oblasti ověřte na https://koronavirus.mzcr.cz/staty-sveta-s-vysokym-rizikem-prenosu-nakazy/).

Ti, kteří se vrátili z kterékoli ze jmenovaných zemí musí zůstat automaticky ve dvoutýdenní karanténě. Po návratu domů tyto osoby musí telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, který jim vystaví eNeschopenku. Během karantény je žádoucí zajistit si prostřednictvím známých nebo jinak z domova nákup a doručení potravin. V žádném případě po návratu a to ani po cestě od hranic nenavštěvujte žádné veřejné prostory s pravděpodobnou kumulací osob, ideálně už po cestě se chraňte alespoň improvizovanou rouškou! Podle hejtmana Kraje Vysočina jde o mimořádné opatření, které bude účinné pouze tehdy, pokud bude dodržováno všemi, kteří se vrací z vyjmenovaných oblastí. Apelujeme na všechny spoluobčany vracející se z výše uvedených destinací, aby se chovali uvážlivě a zodpovědně. Jedině tak máme šanci šíření závažné infekce bránit.

Antonín Novák - starosta

Kontaktní formulář

Vzkaz *
Jméno
Příjmení
E-mail *